BPMN (Business Process Modeling Notation) to znany termin nie tylko z obszaru IT ale i analiz biznesowych, product ownerów czy business developmentu. Business Process Modeling Notation.
Co to dokladnie oznacza? Czy to język? Czy to technologia?
BPMN to notacja graficzna, zrozumiała zarówno dla programisty ale i dla ludzi biznesu służąca do opisu przebiegu procesów biznesowych zachodzących w organizacji. Z kolei od producentów oprogramowania zależy czy notację przekształcą w technologię i jak to dokładnie zrobią.
Jak modelować?
Symboli opisanych w notacji jest kilkaset. Jednak do podstawowego i zrozumiałego opisu procesu potrzebnych jest kilkanaście podstawowych. Zdarzenie początkowe, końcowe, zadanie, bramka, łącznik, rola oraz ewentualnie zdarzenia pośrednie. Za pomocą tych kilku symboli można w prosty sposób opisać czasem całkiem rozbudowany i skomplikowany proces biznesowy. Czy jest do tego potrzebne specjalne oprogramowanie? Jak to zwykle w IT odpowiedź brzmi – to zależy.
Można narysować diagram na kartce papieru. Inną opcją niewymagającą specjalnych narzędzi to narysowanie go w popularnych edytorach tekstowo-multimedialnych. Dla uzyskania najbardziej profesjonalnego efektu można też skorzystać z modelerów BPMN. Dostępne są jako oddzielne narzędzia lub są zintegrowane z całymi platformami BPM. Korzystając z platformy można taki model uruchomić, egzekwować oraz optymalizować.
Cel modelowania
Poziom szczegółowości modelowanych procesów jest zależny od celu w jakim je modelujemy. Czy ma być to szczegółowa mapa procesów? Dokumentacja procesów wraz z ich opisem? Czy może model służący nam później jako baza pod jego fizyczne uruchomienie i automatyzację? W każdym z tych przypadków proces modelujemy w nieco inny sposób.
- W celach dokumentacyjnych – wszystkie elementy procesu powinny być naniesione na diagram, jasno i czytelnie.
- W celach ich późniejszego uruchomienia – należy się skupić na poprawnym określeniu zadań, zakresu przetwarzanych danych oraz sposobu działania użytkownika końcowego w ramach realizacji tego procesu.
Coraz bardziej popularne platformy low code, a taką jest właśnie platforma BPM (np. Aurea BPM) pozwalają nie-programistom modelować procesy zachodzące w ich organizacjach. W zaawansowany ale jednocześnie przystępny sposób. Pozwala to na lepsze ich zrozumienie, samodzielne ich optymalizacje oraz wdrażanie. Rozmowa między przedstawicielami biznesu a analitykiem/kierownikiem projektu czy nawet programistą będzie o wiele prostsza jesli porozumiewają się za pomocą tych samych kluczowych słów.

Perspektywa Kryzysu w Branży IT i Wyzwania Dla Juniorów
Z wielką radością witam się z Wami ponownie na moim blogu po długiej przerwie! Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy pozostali tu wierni, śledząc moje przemyślenia, mimo mojej dłuższej nieobecności. Wasze

Dzień pracy..specjalisty helpdesk/IT support
Dziś zapraszam na kolejny post z serii Dzień pracy! Praca w dziale helpdesk/IT support to niezwykle ważne zadanie, które wymaga zarówno technicznej wiedzy, jak i umiejętności obsługi klienta. Pracownik helpdesk jest często