A jak Assembler rozpoczyna cykl postów Alfabet IT. Poznamy definicje wielu różnych pojęć związanych z informatyką. Zaczynamy od samej podstawy – języków niskopoziomowch – języków assemblera.
Asembler – to termin informatyczny związany z programowaniem i tworzeniem kodu maszynowego dla procesorów. W języku polskim oznacza on program tworzący kod maszynowy na podstawie kodu źródłowego (tzw. asemblacja) wykonanego w niskopoziomowym języku programowania bazującym na podstawowych operacjach procesora zwanym językiem asemblera.
Do najpopularniejszych odmian języka asemblera, ze względu na popularność architektury Intela znanej pod nazwą x86-64, zaliczyć można Asembler x86-64. Do najpopularniejszych asemblerów zalicza się NASM, TASM oraz MASM.
Pierwszy przedmiot, na pierwszym semestrze, pierwszego roku studiów nazywał się PPK – Podstawy Podzespołów Komputerowych. Uczyliśmy się języka Asembler x86-64, pisaliśmy pierwsze programy (sławny kalkulator), uczyliśmy się ręcznie przeliczać wartości binarne na szestnastkowe i wykonywać na nich operacje matematyczne. Ktoś zapyta po co? Przecież można to wygooglować, przeliczyć chociażby za pomocą kalkulatora.
Jednak nie chodziło o to byśmy ręcznie umieli liczyć, a wiedzieli jak liczba jednostkowych instrukcji i operacji wpływa na działanie procesora a tym samym programu.

Perspektywa Kryzysu w Branży IT i Wyzwania Dla Juniorów
Z wielką radością witam się z Wami ponownie na moim blogu po długiej przerwie! Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy pozostali tu wierni, śledząc moje przemyślenia, mimo mojej dłuższej nieobecności. Wasze

Dzień pracy..specjalisty helpdesk/IT support
Dziś zapraszam na kolejny post z serii Dzień pracy! Praca w dziale helpdesk/IT support to niezwykle ważne zadanie, które wymaga zarówno technicznej wiedzy, jak i umiejętności obsługi klienta. Pracownik helpdesk jest często