You are currently viewing Junior Analityk Systemowy – Zadanie Rekrutacyjne

Junior Analityk Systemowy – Zadanie Rekrutacyjne

I przyszedł ten dzień. Pierwsza pozytywna odpowiedź, zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną na stanowisko Junior Analityk Systemowy. Czego możesz się spodziewać? Jakie zadanie rekrutacyjne może się pojawić? Sprawdźmy!

Analityk systemowy to rola wymagająca znajomości zagadnień z zakresu inżynierii oprogramowania, modelowania procesów i funkcji oraz każdorazowo zapoznania się ze stroną biznesową danego projektu informatycznego.

Analityk to osoba, która ma za zadanie przetłumaczyć wymagania biznesowe klienta (wewnętrznego/zewnętrznego) na język zrozumiały dla zespołów deweloperskich. Ma też za zadanie przygotować odpowiednią dokumentację systemu, komunikować się z klientem i często też przeprowadzić prezentacje wytworzonych produktów i szkolenia dla użytkowników końcowych.

Nie powinny mieć tajemnic dla niego notacje BPMNUML, narzędzia do opisu wymagań oraz modelowania procesów jak Aurea BPM czy Rational oraz narzędzia do opisu architektury typu Enterprise Architekt. Powinien też wiedzieć co to są przypadki użyciauser story oraz jak stworzyć mockup lub model danych.

 Czego się w takim razie spodziewać na rozmowie rekrutacyjnej?

Junior Analityk Systemowy – Zadanie rekrutacyjne (przykładowe, firma typu software house):

1.   Opis procesu

Firma XYZ złożyła zamówienie na obsługę wniosku urlopowego w systemie klasy BPM. Obecnie wniosek urlopowy składany jest w formie papierowej do działu kadr, gdzie pracownik analizuje wniosek pod kątem dostępnych dni wolnych pracownika, a następnie, w przypadku gdy urlop jest możliwy, zanosi go do jego przełożonego. Przełożony po zapoznaniu się z wnioskiem wydaję ocenę negatywną bądź pozytywną. W przypadku oceny pozytywnej wniosek trafia do osoby zastępującej pracownika, która to osoba deklaruje czy jest dostępna w tym okresie. W przypadku negatywnej oceny dostępności zastępcy, pracownik jest zobowiązany dostarczyć informacje o innej osobie, która może go zastąpić. Wnioski urlopowe dotyczą różnych rodzajów urlopów z różnymi limitami. Dla każdego pracownika prowadzona jest oddzielna ewidencja jego stanów urlopowych. Zamawiający chce zrealizować proces obsługi wniosku urlopowego wraz z obsługą ewidencji urlopów.

2.       Realizacja modelu procesu

Należy zamodelować proces w notacji BPMN 2.0 (preferowany) lub UML (diagram aktywności).

3.       Realizacja modelu danych

Należy zrealizować diagram ERD.

4.       Diagram przypadków użycia

Zamodelować diagram przypadków użycia dla aktorów – Pracownik, Pracownik Kadr.

5.       Interfejs użytkownika 

Przygotować 2-3 mock-upy ekranów użytkownika końcowego dla wybranych etapów składania i obsługi procesu.

6.*   Automatyzacje (zadanie dodatkowe, „z gwiazdką”)

Należy utworzyć następujące wyrażenia regularne w języka PL/SQL lub Java:

– walidacja numeru telefonu (format +48 123 456 789);

– walidacja email (format xyz@domena.pl);

Wynikiem zadania są diagramy w dowolnej technologii i narzędziu (word, pdf) oraz pliki sql/groovy/java

Łatwe czy trudne? A Wy z jakimi zadaniami się spotkaliście? A jak wygląda cały proces rekrutacyjny dowiesz się z ebooka IT-sektor marzeń! Zapraszam!

Dzień pracy..specjalisty helpdesk/IT support

Dziś zapraszam na kolejny post z serii Dzień pracy! Praca w dziale helpdesk/IT support to niezwykle ważne zadanie, które wymaga zarówno technicznej wiedzy, jak i umiejętności obsługi klienta. Pracownik helpdesk jest często

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz