You are currently viewing Dzień pracy…analityka danych

Dzień pracy…analityka danych

Dziś zapraszam na kolejny post z serii Dzień pracy! Dziś skupimy się na coraz popularniejszym obszarze IT jakim jest analiza danych.

Analityk danych w IT to osoba odpowiedzialna za zbieranie, analizowanie i interpretowanie danych z różnych źródeł, takich jak bazy danych, pliki i serwisy internetowe. Celem jest uzyskanie wiedzy, która może pomóc firmie w podejmowaniu informowanych decyzji biznesowych. Analityk danych musi mieć dobrą znajomość narzędzi analitycznych i programów, takich jak Excel, SQL i oprogramowania do wizualizacji danych, takiego jak Tableau lub PowerBI. Ponadto powinien mieć umiejętność pracy z dużymi ilościami danych i posiadać zdolność do syntetyzowania i prezentowania informacji w przejrzysty i zrozumiały sposób.

 

Analityk danych jest odpowiedzialny za wyciąganie informacji i wiedzy z danych, które pomagają w podejmowaniu decyzji biznesowych.

Analityk danych powinien posiadać następujące skillsy:

  • Znajomość języków programowania takich jak SQL, Python lub R
  • Umiejętność pracy z narzędziami analitycznymi, takimi jak Excel, Tableau lub PowerBI, QlikView
  • Zdolność do wizualizacji i przedstawiania danych w przejrzysty sposób
  • Umiejętność analizowania i interpretowania dużych zbiorów danych
  • Zdolność do rozwiązywania problemów i podejmowania informowanych decyzji
  • Umiejętność komunikacji i przedstawiania wyników swoich analiz
  • Znajomość narzędzi do przetwarzania danych w chmurze, takich jak AWSGoogle Cloud lub Microsoft Azure
  • SQL i relacyjne bazy danych, takie jak MySQL, PostgreSQL lub Microsoft SQL Server
  • Narzędzia do zarządzania danymi, takie jak HadoopSpark lub NoSQL.
 

Przyjrzymy się jak wygląda rzeczywistość pracy analityka danych. Przyjmę też kilka założeń, które realnie wpływają na to jak taki dzień pracy może wyglądać.

Założenia:

  • Analityk danych na poziomie Junior lub Mid 
  • Firma: software house, 50-100 osób
  • Zespół: do 10 osób
  • Projekt: 6-12 msc, etap analizy i implementacji
  • Model pracy: Praca hybrydowa, 2-3 dni w biurze, reszta zdalnie
  • Etat: Pełen etat, godziny standardowe, dopasowane do reszty zespołu

Dlaczego tyle założeń?

Każde z wymienionych wyżej założeń ma bezpośredni wpływ na to jak dzień analityka będzie wyglądał. Postanowiłam zaprezentować w miarę standardową „konfigurację” stanowiska, dla osób rozpoczynających swoją karierę w IT.

No i jak to wygląda? 

Kawa. Najpierw kawa.

Analityk danych jest odpowiedzialny za wyciąganie informacji i wiedzy z danych, które pomagają w podejmowaniu decyzji biznesowych. Każdy dzień jest inny, ale oto przykład zestawu zadań z dnia analityka danych:

  1. Poranna analiza – Analityk danych zaczyna dzień od przeglądania wszelkich aktualizacji i powiadomień od systemów, których używa.
  2. Zoom/Teams z resztą zespołu na codziennym ulubionym Daily.
  3. Praca nad projektem – W ciągu dnia analityk może pracować nad różnymi projektami, takimi jak tworzenie raportów, wizualizacji danych czy modele prognostyczne.
  4. Współpraca z zespołem – Analityk danych jest często zaangażowany w współpracę z innymi działami, takimi jak dział marketingu, sprzedaży lub IT, w celu uzyskania potrzebnych danych lub wsparcia w projektach.
  5. Prezentacja wyników – Analityk może prezentować swoje wyniki i wnioski zarządowi lub innym działom, aby pomóc im w podejmowaniu decyzji.
  6. Przygotowanie raportów – Analityk może również tworzyć regularne raporty dla swoich klientów i przedstawiać ich aktualne trendy i wyniki.
Ale przede wszystkim odpowiada na maile. Bardzo wiele maili. Z pytaniami czemu widać dane. Czemu danych nie widać. Czemu widać za mało danych. Czemu widać dane, których użytkownik się nie spodziewał. Odpowiada na maile, które następnie są powodem wielu kolejnych spotkań na teams/zoom czy innym popularnym ostatnio narzędziu. 
Do obowiązków analityka należą też często przeprowadzanie prezentacji wyników swojej pracy. Cenną umiejętnością jest też więc łatwość prowadzenia wystąpień oraz ciekawy i przekonujący styl opowiadania. W takich momentach też kluczowe jest zrozumienie branży klienta oraz posiadanie wiedzy dziedzinowej. Więcej o tym piszę w swoim ebooku IT – sektor marzeń? .

I tak po całym dniu spotkań, prezentacji, kolejnych spotkań, telefonów, zoomów, teamsów, opisów, maili, dokumentów…nagle jest 17:00. Można zamknąć komputer.

To jak Ci się rzeczywistość pracy analityka w firmie IT podoba?

Dzień pracy..specjalisty helpdesk/IT support

Dziś zapraszam na kolejny post z serii Dzień pracy! Praca w dziale helpdesk/IT support to niezwykle ważne zadanie, które wymaga zarówno technicznej wiedzy, jak i umiejętności obsługi klienta. Pracownik helpdesk jest często

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz