You are currently viewing Czy w 2023 jest szansa na wejście do IT?

Czy w 2023 jest szansa na wejście do IT?

Czy w obecnym 2023 roku jest jeszcze szansa na wejście do IT? Osobom nowym, zmieniającym branżę, dopiero uczącym się nowych technologii? Szybko zmieniające się, coraz cięższe uwarunkowania gospodarcze, inflacja, wielotysięczne zwolnienia w największych firmach IT świata. Nie wygląda to optymistycznie. Czy w takim razie warto starać się i uczyć aby do branży IT wejść?Czy można też liczyć na słynne 10k na start? Może tak łatwo nie jest ale na szczęście, wydaje się, że perspektywy dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją karierę w tej dziedzinie, nie są aż tak złe.

Rozwój technologii. Rozwój AI.

Przede wszystkim, rozwój technologii nie zwalnia tempa, a wraz z nim rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny IT. Oczywiście, poziom konkurencji na rynku pracy w IT też jest coraz wyższy. Wraz z rosnącą popularnością tej branży, do szkół technicznych i informatycznych zaczyna aplikować coraz więcej osób. Warto więc już teraz zastanowić się nad tym, jakie umiejętności są potrzebne, aby znaleźć pracę w IT. Firmy i organizacje będą potrzebowały programistów, administratorów sieci, analityków danych, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i wielu innych specjalistów IT w tym również specjalistów od sztucznej inteligencji. Nie tylko od rozwoju AI ale i jego wykorzystania praktycznego. Warto o tym pamiętać!

Oczywiście, wejście do branży IT wymaga posiadania odpowiedniego wykształcenia, umiejętności i doświadczenia. Jednak istnieje wiele sposobów, aby zdobyć te umiejętności, w tym kursy i szkolenia online, studia IT oraz praktyki w firmach IT. 

Jakie obszary IT?

Wymagania  mogą się różnić w zależności od branży, obszaru IT i konkretnych stanowisk. Niemniej jednak, istnieją pewne umiejętności, które są obecnie bardzo poszukiwane:
 
1. Programowanie (Frontend/Backend)  –  Języki programowania takie jak Java, Python, JavaScript czy C# są nadal bardzo popularne i poszukiwane w branży IT i warto je poznać.
2. Bazy danych – od administracji po ich oprogramowanie.
3. Analiza danych/data science – Python, SQL, r, narzędzia wizualizacji np. PowerBITableauQLIK oraz podstawy statystyki matematycznej.
4. DevOps – zagadnienia chmurowe, CI/CD,  automatyzacje wdrażania aplikacji (Python, Bash, Perl), automatyzacje wytwarzania aplikacji, narzędzia typu JenkinsKubernetes, GIT, Selenium i inne.
5. AI – tworzenie oraz WYKORZYSTANIE w praktyce.
 
Więcej o obszarach i wymaganych w nich umiejętnościach w ebooku IT-sektor marzeń?  
 

Wiedza 

Jeśli nie posiadasz jeszcze tych umiejętności, warto się do nich przygotować. Istnieje  na rynku wiele ciekawych kierunków studiów podyplomowych,  kursów i szkoleń online (również w formie bezpłatnych materiałów),  które pozwolą Ci nauczyć się potrzebnych narzędzi i języków programowania. Skillshare, Udemy, Youtube, online’owe programy mentorskie i i forum, które pozwalają na poznawanie ludzi o podobnych zainteresowaniach są świetnym źródłem wiedzy do samodzielnej nauki. Nie należy też zapominać o podstawach informatyki ogólnej  – algebra, statystyka, modele danych, algorytmy i struktury danych, optymalizacja.
 

Portfolio

Niezależnie od wybranego obszaru i posiadanego doświadczenia potrzebne będzie portfolio. W niektórych obszarach łatwe do wykonania w niektórych nieco trudniejsze i wymagające więcej kreatywności. Ale jest obecnie niezbędnym elementem prezentacji swojej osoby dla potencjalnych pracodawców czy zleceniodawców. Przykładowe portfolio dla analityka lub testera znajdziesz tu i tu.
 

Doświadczenie

Dla adeptów informatyki niezależnie od obszaru najtrudniejsze jest przeważnie zdobycie pierwszego doświadczenia. Jak to zrobić gdy wszystkie ogłoszenia wymagają od razu.. doświadczenia?
 
1. Realizować własne projekty, tworząc portfolio, zanim jeszcze zaczniesz składać pierwsze CV. O portfolio i o tym, jakie projekty czy treści powinno zawierać, będzie jeszcze później. Generalnie – pisać, tworzyć, modelować.
2. Szukać praktyk, staży, nawet bezpłatnych. Każde takie doświadczenie wzbogaci twoje umiejętności o nowe narzędzie, nową technologię, nowy proces wytwarzania oprogramowania czy nową dziedzinę biznesu. I pozwoli na dodanie nowego wpisu do CV.
3. Założyć laboratorium domowe. Warto również przemyśleć stworzenie laboratorium domowego w zakresie, który cię interesuje. Jeśli są to sieci, systemy operacyjne, administracja – najlepiej z kilkoma komputerami stacjonarnymi i laptopami z zainstalowanym VMware lub innymi darmowymi wersjami oprogramowania wirtualizującego. Zbuduj własny komputer. Zbuduj serwer domowy i terminal. Istnieje wiele używanych komputerów, które można kupić za małe pieniądze, a do nauki są jak znalazł. Jeśli twoim kierunkiem jest programowanie – skonfiguruj wybrane środowiska programistyczne, korzystaj z narzędzi cloudowych, open source, dowiedz się, jak zautomatyzować proces tworzenia aplikacji.
 
Podsumowując, branża IT pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin, a zapotrzebowanie na specjalistów ciągle rośnie. Trzeba mieć jednak realistyczne oczekiwania co do czasu realizacji planu zmiany zawodowej oraz wysokości pierwszych zarobków. W roku 2023, wejście do branży IT może nie być tak łatwe jak w latach ubiegłych, ale na pewno jest nadal możliwe, szczególnie dla osób z odpowiednimi umiejętnościami i pasją do technologii. 
 

Dzień pracy..specjalisty helpdesk/IT support

Dziś zapraszam na kolejny post z serii Dzień pracy! Praca w dziale helpdesk/IT support to niezwykle ważne zadanie, które wymaga zarówno technicznej wiedzy, jak i umiejętności obsługi klienta. Pracownik helpdesk jest często

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz