You are currently viewing Portfolio – Junior Analityk Systemowy

Portfolio – Junior Analityk Systemowy

Wiele pytań krąży w sieci na temat tego jak się wyróżnić szukając pierwszej  pracy w IT jako analityk systemowy. Co trzeba umieć, jak się zaprezentować na tym szerokim i wymagającym rynku. Szczególnie jeśli się nie posiada magicznego roku doświadczenia, którego wiele firm wymaga. Czy to oznacza, że z góry jesteśmy skazani na porażkę? Nie! Grunt to odpowiednie PORTFOLIO! Przyjrzyjmy się dziś tematowi – portfolio – Junior Analityk Systemowy.

Co to jest portfolio? Portfolio to nic innego jak próbka naszych umiejętności i wiedzy w praktyce. Dla niektórych obszarów IT łatwiejsza do przygotowania (np. programista, grafik, UX designer, projektant stron WWW) a dla niektórych wymagająca nieco więcej wyobraźni (np. analityk, tester, administrator). Dziś skupimy się na portfolio analityk systemowego. Co powinno zawierać by zainteresować rekrutera? Dokumentację to pewne. Ale czy coś jeszcze?

1. Dokumentacja wymagań: Przypadki użycia 

Na początku wybieramy tematykę aplikacji, którą bierzemy na warsztat. Głównymi zadaniami analityka systemowego jest dokładny opis funkcjonalny i niefunkcjonalny. Najczęściej dotyczy to nowych funkcjonalności w istniejących systemach lub też dla nowo powstających aplikacji. Może być to sklep internetowy,  aplikacja do obsługi faktur, wypożyczalni samochodów czy szkoły tańca. Im ciekawsza i mniej spotykana branża i pomysł na samą aplikację tym lepiej. Definiujemy aktorów oraz opisujemy przypadki użycia najlepiej zarówno za pomocą diagramów jak i opisów słownych w postaci scenariuszy przypadków użycia lub przynajmniej user stories. Nie musi być opis całego systemu, może to być wybrany moduł systemu. Lepiej zrobić mniej a dokładniej niż 'po łebkach’ za dużo i niedokładnie. Podstawowym diagramem dla tego punktu to diagram przypadków użycia.

Istnieją systemy do opisu wymagań np: Enterprise Architect  czy Rational Software  – mają one wersje trialowe, które można wykorzystać aby przygotować pliki i następnie umieścić na swoim githubie. Lub po prostu wyeksportować do PDF. 

2. Dokumentacja wymagań: Wymagania niefunkcjonalne

Wymagania niefunkcjonalne są często omijane – a warto o ich wspomnieć. Aplikacja powinna mieć z góry określone wymagania wydajnościowe (np. wyrażone w sekundach czasy odpowiedzi na poszczególne akcje użytkownika). Powinna mieć też określone zasady responsywności, ograniczenia jeśli chodzi o przestrzeń czy użytkowników,  zasady skalowalności, zasady bezpieczeństwa.

 

3. Dokumentacja analityczna: Diagramy aktywności i klas

W wybranym przez siebie narzędziu np. draw.io  należy pokazać swoje umiejętności w rysowaniu diagramów w notacji UML. Podstawowe diagramy to właśnie diagramy aktywności i klas. Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność wykorzystania elementów notacji, czystości projektowania przepływów, opisów aktywności, nazw klas i atrybutów oraz zastosowanych związków między klasami.

 

4. Dokumentacja projektowa: Diagram sekwencji

Ważnym diagramem, który warto zaprezentować jest diagram sekwencji. Udowodni on Twoje zrozumienie działania projektowanej aplikacji w kontekście opisanych scenariuszy przypadków użycia. Diagramy sekwencji stanowią podstawową technikę modelowania zachowania systemu, które składa się na realizację danego przypadku użycia. 
 
 

5. Procesy biznesowe  

Dla zaprezentowania swoich umiejętności analitycznych w nieco szerszym zakresie, warto jeszcze przemyśleć rolę wybranej projektowanej aplikacji w kontekście procesów biznesowych, w których będzie ona wykorzystywana. 
Przykładowo – proces obiegu faktury kosztowej  rozpoczyna się od zarejestrowania nowego dokumentu kosztowego właśnie w wybranej aplikacji  – czy to księgowej, czy systemu typu BPM. Podlega rożnym, kolejnym krokom np. opisowi merytorycznemu, autoryzacji, księgowaniu. Warto tym samym zamodelować proces w popularnej notacji BPMN, pokazując tym samym zrozumienie w jaki sposób działa proces w szerszym ujęciu. Dobrze jest wskazać miejsca, w których projektowana w poprzednich krokach aplikacja czy nawet moduł będzie wykorzystany. Proces biznesowy można zamodelować i uruchomić na jednej z wielu platform BPM, które udostępniają wersje demo lub trail. 
 

Dodatkowe wskazówki:

  • Praca powinna być autorska! Niby oczywiste ale wolę wspomnieć.
  • Należy zwrócić uwagę na formatowanie dokumentów, numerowanie stron, tytuły, nagłówki, jednolitość szablonów dla scenariuszy przypadków użycia.
  • Teksty powinny być poprawne językowo i ortograficznie.
  • Całość projektu powinna tworzyć spójną, przemyślaną całość! Wtedy portfolio dla junior analityka systemowego będzie atrakcyjne i spełni swoją rolę.

Dobrze zaprojektowane portfolio, które pokazuje nasze umiejętności pisania, analitycznego i kreatywnego myślenia oraz dokładność wykonanych prac może bardzo wspomóc proces zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. A jak wygląda cały proces rekrutacyjny dowiesz się z ebooka IT-sektor marzeń! Zapraszam!

Dzień pracy..specjalisty helpdesk/IT support

Dziś zapraszam na kolejny post z serii Dzień pracy! Praca w dziale helpdesk/IT support to niezwykle ważne zadanie, które wymaga zarówno technicznej wiedzy, jak i umiejętności obsługi klienta. Pracownik helpdesk jest często

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz