You are currently viewing Chat GPT  – jaki wpływ ma AI na sektor IT?

Chat GPT – jaki wpływ ma AI na sektor IT?

Dziś post na nieco inny temat, ale bardzo mocno jednak związany z rynkiem IT i pracą w tym sektorze.

Niedawna premiera oprogramowania firmy OpenAI  – ChatGPT wywołała szeroką dyskusję na temat wsparcia pracy w IT technologiami AI oraz ich wpływu na pracę nie tylko programistów ale i analityków, architektów, testerów.

Co to jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (AI) to interdyscyplinarne dziedzina nauki i technologii zajmująca się tworzeniem algorytmów i systemów, które mają zdolność do inteligentnej i autonomicznej decyzji i działania. Celem AI jest umożliwienie maszynom, takim jak komputery, roboty i urządzenia, aby działały tak jak ludzie. Np. poprzez rozpoznawanie i analizowanie danych, przetwarzanie języka naturalnego i uczenie się na podstawie doświadczenia. AI jest już wykorzystywane w wielu aplikacjach, takich jak asystenty głosowe, sieci neuronowe, algorytmy rekomendacyjne i systemy automatycznej diagnostyki.

ChatGPT 

W ostatnich latach pojawiło się wiele narzędzi i technologii wspierających rozwój sztucznej inteligencji, a jednym z nich jest ChatGPT – model językowy opracowany przez OpenAI. Jego zastosowanie jest szerokie, a jednym z nich jest automatyzacja procesów związanych z obsługą klienta i generowaniem treści. Tym samym, wprowadza on zmiany na rynku pracy, w tym w sektorze IT.

Z jednej strony, ChatGPT umożliwia automatyzację wielu procesów, co może skutkować redukcją potrzeby zatrudnienia rąk do pracy. Z drugiej jednak strony, rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, tworzy nowe możliwości zatrudnienia dla programistów, analityków, testerów rówież tych na poziomie junior.

W mojej opinii wpływ ChatGPT na rynek juniorski w IT jest dwojaki. Z jednej strony może on redukować potrzebę zatrudnienia, z drugiej jednak tworzy on nowe możliwości zatrudnienia w innych dziedzinach w tym w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ważne jest, aby osoby zainteresowane pracą w IT oraz już w tym sektorze pracujące,  byli świadomi tych zmian. I stale rozwijali swoje umiejętności, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku pracy.

Czy ChatGPT zastąpi programistów?

Teraz popularnym obecnie pytaniem jest –  czy ChatGPT zastąpi junior programistów lub programistów w ogóle? Skoro np. umie napisać dobry, czytelny kawałek kodu w wielu popularnych językach? Oraz niezłe zapytanie w SQL? Myślę, że jeszcze na razie opowiedź brzmi – nie. ChatGPT jest narzędziem umożliwiającym automatyzację pewnych procesów i usprawnianie pracy, ale nie jest w stanie zastąpić wszystkich zadań wykonywanych przez, nawet junior, programistów. Programiści są niezbędni do tworzenia i rozwijania aplikacji, projektowania i implementacji systemów, a także rozwiązywania bardziej skomplikowanych problemów technologicznych. ChatGPT może więc wspierać programistów w ich codziennej pracy, w wykonywaniu podstawowych, powtarzalnych zadań ale nie jest w stanie ich całkowicie zastąpić. 

Przynajmniej na razie.

Za to programiści mogą prześcigać się w kreatywnym wykorzystaniu nowych techonologii do własnych potrzeb. Mogę w prostszy sposób dokumentować kod, tworzyć pewne szablony, debugować, szukać czasem oczywistych błędów. Uważam, że takiej technologii nie należy się bać, a nauczyć wykorzystywać jej potencjał. 

I na koniec- ciekawe czy będziecie w stanie stwierdzić, ktore części tego posta były napisane przez AI a które przeze mnie 🙂

 

Dzień pracy..specjalisty helpdesk/IT support

Dziś zapraszam na kolejny post z serii Dzień pracy! Praca w dziale helpdesk/IT support to niezwykle ważne zadanie, które wymaga zarówno technicznej wiedzy, jak i umiejętności obsługi klienta. Pracownik helpdesk jest często

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz